Na czym polega aromaterapia?
W każdym domu przyda się kominek aromaterapeutyczny, dzięki czemu wnętrza wypełni piękny zapach i dodatkowo będzie można liczyć na poprawę samopoczucia, nawet zdrowia. Olejki aromaterapeutyczne stosowane są już od wieków, dlatego jak najbardziej warto po nie sięgnąć, gdyż ich używanie wiąże się z szeregiem wymiernych korzyści. Wybór jest przeogromny, a każdy olejek posiada konkretne właściwości.
Aromaterapia na straży dobrego samopoczucia i zdrowia
Aromaterapia, jak sama nazwa na to wskazuje, jest terapią polegającą na wykorzystywaniu zapachów. Okazuje się, że z jej niezwykłych możliwości korzysta się już od wieków i to z rewelacyjnymi efektami. Za pomocą konkretnych olejków eterycznych możliwe było zredukowanie lub całkowite wyeliminowanie przeróżnych dolegliwości zdrowotnych. Leczenie zapachem to stały element medycyny naturalnej, od tysiącleci pomaga przy wielorakich schorzeniach, a skuteczność działania poparta jest obecnie szeregiem badań naukowych. Aromaterapia wykonywana jest na wiele sposobów, używa się dyfuzorów, kominków aromatycznych, inhalatorów, nawilżaczy powietrza, kąpieli, aplikacji bezpośrednio na skórę.
Olejki eteryczne mają postać płynną, stanowią silnie skoncentrowane związki roślinne, które pozyskuje się z przeróżnych części roślin pachnących. W zależności od wybranego olejku, wykazuje on odmienne działanie. Bez trudu znajdziemy taki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, antybakteryjnym przeciwgrzybiczym, odkażającym, przeciwwirusowym, rozgrzewającym, uspokajającym, relaksującym, wzmagającym koncentrację, redukującym zmęczenie, poprawiającym nastrój itd. Lista korzystnych właściwości prozdrowotnych olejków zdaje się nie mieć końca.
Przykładowe zastosowanie aromaterapii
Aromaterapia jest często wykorzystywana podczas masażu – miesza się niewielką ilość olejku eterycznego lub konkretnej mieszkanki kilku z bazą w postaci oleju roślinnego. Wystarczy zaledwie kilkanaście kropli na kilkadziesiąt mililitrów oleju. Innym zastosowaniem jest wymieszanie kilku kropli olejku eterycznego z połową szklani wody, a w powstałym roztworze zamacza się ręcznik i przykłada do zmienionego chorobowo miejsca jako kompres.
Świetną opcją okazują się być inhalacje przy użyciu olejów eterycznych, co można oczywiście przeprowadzić przy pomocy specjalnego urządzenia, ale wystarczy też miska z gorącą wodą i olejek. Dodaje się do parującej wody kilka kropli, po czym należy pochylić głowę nad miską – przykryć ją ręcznikiem i wdychać opary. Jeszcze innym rozwiązaniem będzie aromaterapeutyczna kąpiel z kilkunastoma kroplami ulubionego olejku eterycznego. Po wyjściu z wanny nie należy już spłukiwać ciała.
-1 Comment-
To bardzo ważne, aby po długim okresie stresogennym znaleźć sposób na odprężenie, relaks…
Świetnym sposobem mogłaby być również alpakoterapia – tutaj więcej szczegółów: https://podarujmilosc.pl/